demakijaż
Beauty

Dokładny demakijaż i najczęstsze błędy

Dokładny demakijaż moim zdaniem jest podobnie istotną kwestią co wykonanie dobrego makijażu, ale niestety bardzo często ten etap pielęgnacji traktowany jest po macoszemu. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam dlaczego jest on tak ważny oraz podzieliłam go na etapy wg kolejności wykonania, aby był  jak najbardziej skuteczny.

demakijażKosmetyki kolorowe używane w codziennym makijażu oprócz upiększenia mają też niestety swoje wady. Niezależnie od półki cenowej większość takich produktów stosowana każdego dnia obciąża naszą cerę poprzez utrudnianie jej „oddychania” oraz spowolnienie procesów regeneracyjnych podczas wielogodzinnej obecności na twarzy. To samo tyczy się rzęs czy brwi, a nieumiejętny demakijaż tych partii może dodatkowo uszkodzić ich delikatną strukturę

Odpowiedni demakijaż ma na celu dokładne zmycie wszystkich kosmetyków i zanieczyszczeń pochodzących z powietrza, odblokowanie porów, w których zalegają resztki podkładu i pudru a także co najważniejsze – przygotowanie skóry do przyjęcia substancji odżywczych zawartych w produktach pielęgnacyjnych.

Niedokładnie oczyszczona cera nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, a pozostała na niej choćby niewidoczna na pierwszy rzut oka warstwa zanieczyszczeń blokuje gruczoły, tworząc słynne zaskórniki oraz uniemożliwia przejście cennych substancji np. z kremów wgłąb naskórka. Powoduje taże zaognienie stanów zapalnych oraz podwyższenie tendencji trądzikowych.

 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W DEMAKIJAŻU

 

  1. Użycie tylko jednego produktu.

Niestety nie da się wykonać dokładnego demakijażu tylko jednym produktem. Bardzo modne w ostatnim czasie jest stosowanie wyłącznie płynu micelarnego, którym po prostu nie da się dokładnie zmyć mocnego makeupu utwardzonego fixerem i bazą, a taże nie jesteśmy w stanie rozpuścić nim wodoodpornej maskary szczególnie u nasady rzęs. Ostatecznie skóra wydaje się domyta, jednak zawsze pozostaje na niej warstwa, która wymaga dodatkowego zmycia żelem. To samo tyczy się też żelu do mycia twarzy, który poradzi sobie z fluidem ale może niekorzystnie wpłynąć na okolicę oczu, ponieważ najczęściej nie jest przeznaczony do demakijażu tych okolic, tylko do ogólnego mycia twarzy już po tym procesie.

    2. Pocieranie

Pocieranie jest najczęściej konsekwencją używania tylko jednego produktu albo takiego, który nie do końca radzi sobie z rozpuszczeniem makijażu. Owym szorowaniem naszej cery powodujemy niepotrzebnie mikropodrażnienia. Dodatkowo mocne tarcie naskórka szczególnie w okolicach oczu powoduje utratę elastyczności, a w konsekwencji szybsze powstawanie zmarszczek w tych miejscach. To samo tyczy się również rzęs, ponieważ przez mało subtelne ruchy, przy których niszczy się ich struktura oprócz nadmiernego wypadania stają się też krótsze, cieńsze a niejednokrotnie połamane. Wiele osób nie jest świadoma, że ich problem z lichymi rzęsami nie wynika często z genów a właśnie z drastycznego traktowania.

    3. Pośpiech

Najczęstszą przyczyną dwóch poprzednich błędów jest pośpiech. Dokładny demakijaż niewpływający negatywnie na naszą cerę powinien być wykonany delikatnie, na spokojnie i najlepiej kilkoma kosmetykami wzajemnie ze sobą współpracującymi. Dzięki nieprzyspieszaniu tego procesu za wszelką cenę nasza skóra odwdzięczy się promiennym wyglądem. Bardzo często po całym dniu pracy myślimy tylko o tym aby jak najszybciej zmyć wszystko z twarzy, jednak takie podejście może odbić się niekorzystnie na jej kondycji w przyszłości, nawet w przypadku stosowania wysokojakościowych kosmetyków, dlatego w trosce o jej stan i wygląd warto poświęcić nieco więcej czasu.

    4. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków

Bardzo ważne jest aby nie sięgać po pierwszy kosmetyk z brzegu sklepowej półki. Każdy produkt musi być odpowiednio dopasowany do specyfikacji i potrzeb naszej skóry. Konieczne jest czytanie etykiet do jakiego rodzaju cery przeznaczony jest produkt, gdyż ten sam artykuł może idealnie sprawdzać się u Pani X na cerze tłustej a u Pani Y z taką samą cerą, ale za to z tendencją do pękania naczynek może spotęgować  problem. To samo tyczy się mleczek do demakijażu, które z racji tłustej konsystencji dedykowane są głownie dla osób ze skórą suchą i normalną.

 

ETAPY W DEMAKIJAŻU

 

ETAP 1

demakijażMa na celu wstępne rozpuszczenie makijażu bez konieczności intensywnego pocierania skóry.Najlepiej do tego celu użyć tradycyjnego płynu do demakijażu, mleczka, chusteczek albo płynu micelarnego, wybór produktu zależy już od indywidualnych preferencji oraz potrzeb naszej cery. Na tym etapie oczywiście w delikatny sposób zmywamy najgrubszą warstwę makeupu razem z ustami i brwiami.

 

 

ETAP 2 – oczy

demakijażWszelkie maskary i eyelinery mają najczęściej właściwości wodoodporne dlatego w pierwszej kolejności powinno się skupić na rozpuszczeniu kosmetyku a dopiero póżniej na zmyciu. Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie płynu dwufazowego albo olejku do demakijażu, jednak również świetnie sprawdzi się w tej roli naturalny olejek arganowy czy też ze słodkich migdałów.

Nakładamy porządną ilość na powieki i rzęsy palcami lub wacikiem i lekko masujemy  do minuty – tyle czasu wystarczy aby kosmetyki zostały rozpuszczone.Po tym zabiegu zostanie nam wokół oczu ogromna, czarna plama, którą dokładnie zmywamy płynem micelarnym albo chusteczkami do demakijażu.

ETAP 3

demakijażMycie ostateczne 😉

Na koniec całą twarz, również z oczami myjemy specyfikiem do ogólnego mycia twarzy. Tym sposobem domyjemy wszystkie wcześniej rozpuszczone a nie do końca zmyte resztki makijażu, bez konieczności mocnego pocierania skóry.Do tego celu najlepiej wybrać żel micelarny, piankę lub żel do mycia twarzy, może być również mydełko ale tylko takie przeznaczone do pielęgnacji tej partii ciała. Dla polepszenia efektu można użyć też specjalnej rękawicy Glov z mikrofibry albo szczoteczki sonicznej.

ETAP 4

demakijażOstatnim etapem w demakijażu przed zastosowaniem serum lub kremu pielęgnacyjnego jest tonizacja. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny etap w pielęgnacji, ponieważ pozwala naszej skórze odzyskać odpowiednie pH 5,5 utracone we wcześniejszych fazach demakijażu przez środki myjące. pH będące na odpowiednim poziomie daje naszej skórze naturalne procesy obronne przed szkodliwymi czynnikami, dlatego warto nie pomijać tego elementu, tym bardziej po wykonaniu tak dokładnego i precyzyjnego demakijażu.

 

demakijaż

demakijaż

demakijaż

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *